hc katze ernaehrung vielfalt proteine

Szükséges fehérje-válogatás

Milyen fehérjékre van szüksége macskádnak, és milyen egyéb tápanyagokat kell tartalmaznia egy jó minőségű macskaeledelnek...

Olyan sokféle macskaeledel létezik, hogy nem könnyű mindegyiket átlátni. Mert az összetétel tekintetében sok különbség van. A macskaeledel egyik legfontosabb összetevője a fehérje. De miért van feltétlenül szüksége a macskának fehérjére? Vagy inkább: milyen fehérjékre van szüksége, és milyen egyéb tápanyagokat kell tartalmaznia egy egészséges macskatápnak?

Hogyan táplálkoznak a macskák a természetben?

Az élelmiszer alapvetően szénhidrátokból, zsírokból, fehérjékből és vízből, valamint hozzáadott vitaminokból és ásványi anyagokból áll. Az emberi szervezetnek azonban teljesen más igényei vannak az élelmiszerrel szemben, mint a macska szervezetének az eledellel szemben. Az emberek többé-kevésbé mindenevők, és még ha a macskád egy bújós házimacska is, a macskák valójában ragadozók, akiknek a természetben vadászniuk kell a táplálékukért.
Ezért a macskáknak magasak az elvárásaik a táplálékkal szemben. A természetben a zsákmányállatok sokfélesége nemcsak az energiaszükséglet általános fedezését biztosítja, hanem az aminosavak (a fehérjék összetevői) és a zsírsavak (a zsírok összetevői) optimális változatosságát is. Az ilyen kiegyensúlyozott étrend a legjobb alap a macskák számára a hiányosságok megelőzésére. Ez biztosítja a teljesítményüket, és segít nekik abban, hogy idős korukban is egészségesek maradjanak.

Fehérjék a macskaeledelben: miért fontos?

A kutyákhoz képest az egészséges macskáknak több fehérjére van szükségük az étrendjükben. A macskák természetüknél fogva szigorúan ragadozók, azaz tisztán húsevők. Ezért egyrészt nem tolerálják olyan jól a szénhidrátokat, mint a kutyák, másrészt a táplálékukkal más alapvető tápanyagokat is be kell vinniük, amelyek főként vagy kizárólag állati szövetekben találhatók meg. A fehérjetartalom tekintetében kivételt képeznek a vesebeteg macskák. Számukra az alacsonyabb fehérjetartalmú ételek kíméletesebbek a vesékhez. Ha a macskád veseelégtelenségben vagy egyéb egészségügyi problémában szenved, ajánlott, hogy állatorvosával egyeztess, melyik eledel a leginkább alkalmas számára.
Az emberekhez hasonlóan a macskáknak is szükségük van úgynevezett esszenciális aminosavakra és zsírsavakra. Ezek olyan tápanyagok, amelyeket a szervezetük nem tud saját maga előállítani, ezért azokat a táplálékkal kell bevinniük. A macskáknak például elegendő mennyiségű aminosavat, taurint és arginint, valamint az arachidonsavat kell bevinniük a táplálékukkal. A taurinhiány például szívkárosodáshoz, gyengébb immunrendszerhez és retinakárosodáshoz vezethet.

Elegendő-e az izomhús állati fehérjeforrásként?

Mint már említettük, a "hús" kifejezés magába foglalja az állati szöveteket is. A legtöbb ember a jó húsra úgy gondol, mint tiszta izomhúsra - szigorúan véve azonban a hús magában foglal mindent, amit a levágott vagy zsákmányállatból hasznosítható. Például: az egér a macska számára a megfelelő mennyiségű fehérjét, zsírt, szénhidrátot, vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmazó teljes csomagot biztosítja.

hd zutaten fleisch

Az egér azonban csak 20 százalékban áll tiszta izomból, azaz izomhúsból. Egy macska számára, aki teljes mértékben hasznosítja a zsákmányt, a hús tehát minden, ami fontos tápanyagokat biztosít. Ide tartoznak a szervek is, beleértve az emésztőrendszert, a bőrt és a szőrzetet, a porcokat és a csontokat. Az egyoldalú, csak izomhúst tartalmazó étrend ezért sok tápanyagban hiányt okozna a macskának.

A macskámnak is szüksége van növényi alapú táplálékra?

A macskaeledel növényi összetevői egyrészt fontos vitaminokkal látják el macskádat, másrészt szénhidrátok formájában energiát szolgáltatnak számára - a szénhidrátoknak azonban olyan formában kell lenniük, amely jól hasznosítható macskád számára. Visszatérve az egér példájához: ha az egér szénhidrátot evett, a macska természetesen az egérrel együtt azt is elfogyasztja és megemészti. A szénhidrátok mennyisége azonban viszonylag kicsi, és az egér már előemésztette őket, mielőtt elpusztult, ezért a macska jobban fel tudja venni őket. Az eledel típusától függően a gabonafélék és más szénhidrátforrások a rostok és szénhidrátok mellett 8 és 14 százalék közötti természetes fehérjetartalmat is biztosítanak. A növényi fehérje "növényi fehérjekivonat" vagy "fehérjeizolátum" formájában, magas koncentrációban is hozzáadható a receptekhez. Ennek a tudásnak a birtokában a Happy Cat kifejlesztette a Natural Life Concept-et, és ezt tette meg minden termékrecept alapelemévé. Ezért minden Happy Cat termék nagy arányban tartalmaz húsból vagy halból származó, kiváló minőségű állati fehérjeforrásokat. A hús vagy hal mellett a macskának a már említett létfontosságú anyagokra is szüksége van. Ezért a Natural Life Concept a kiváló minőségű fehérjét szénhidrátokkal, kiváló minőségű olajokkal, válogatott gyógynövényekkel és a macska által jól emészthető rostokkal kombinálja. A szervezetet tehát teljes egészében ellátja a természet.

A macskák lehetnek egyáltalán vegetáriánusok?

Röviden: nem. A macskák tisztán vegetáriánus vagy akár vegán étrendje nem lenne megfelelő a faj számára a szükséges tápanyagokkal való kielégítő gazdagítás nélkül. Különösen a növekedési szakaszban, a vemhesség és a szoptatási időszak alatt a macskák tisztán vegetáriánus étrendje esetén nagy a kockázata a hiánytünetek kialakulásának. A macskák számára a kiegyensúlyozatlan vegetáriánus étrendből leggyakrabban a fent említett esszenciális anyagok közül a taurin, az arachidonsav és a B12-vitamin hiányoznak - olyan összetevők, amelyek vagy egyáltalán nem (taurin, B12), vagy csak nagyon kevés növényi táplálékban (arachidonsav) fordulnak elő. Még a teljes értékű vegetáriánus eledelek sem feltétlenül igazodnak a macskák táplálkozási igényeihez. Mielőtt ilyen radikális étrendi változást hajtanál végre, erősen ajánlott az állatorvossal történő egyeztetés, a kiegyensúlyozott étrend összeállítása érdekében.

Források

Dillitzer, N.: Állatorvosi táplálkozási tanácsadás. Elsevier 2012
https://www.gesetze-im-internet.de/futtmv_1981/FuttMV_1981.pdf, S. 37